Вътрешната работа в основата си се свежда до два ключови процеса: ОЦЕЛОСТЯВАНЕ и ОЗРЕЛОСТЯВАНЕ.
Житейските предизвикателства от какъвто и да било порядък изискват от нас, независимо дали ние го искаме или съзнаваме – да поемем отговорност за живота и изборите, които правим. Както и да можем да приветстваме онези части от себе си, които са останали откъснати, отрязани, скрити, пренебрегнати. Това откъсване на части от нас се случва заради и на фона на културно-общественото обуславяне, през което всеки един човек преминава, което в себе си включва и адаптацията към семейната среда, семейството – бидейки представителна единица на въпросното общество.
Човек може да достигне дълбока старост, да е преживял множество трудности, благословии, върхове и спадове във всеки един смисъл на думата. И въпреки това на едно ниво да е останал с инфантилната представа, че другите и светът му дължат нещо. Обвиняването на околните, и разбира се, най-вече на родителите, задържат човека в тази позиция на дете, жертва на обстоятелствата. Истинското овластяване е свързано с поемане на отговорност и заставане зад себе си, както и с развиване на необходимите умения човек да се погрижи за своите потребности.

Юнгианският психоаналитик Джеймс Холис казва следното по темата (с фокус върху взаимоотношенията):
„Необходимо и неизбежно, ние сме подтиквани да осъзнаем три принципа на релационната динамика, принципи, които присъстват във всички взаимоотношения по всяко време:



Да повторя, тези три етапа на ангажирането присъстват във всички интимни взаимоотношения през цялото време. Това, което е различно във всяко едно от тях, не е динамиката, макар да е възможно тя доста да варира по интензитет или форма на израз, а дали и в каква степен всеки партньор е узрял или пожелал да узрее. Такъв един процес на узряване ще ни задължи да се изправим пред някои трудни, натоварени със Сянка въпроси. След тях са следните:




Озрелостяването и оцелостяването не са лесна работа, дори и отвъд контекста на взаимоотношенията. Най-вероятно е дори да бъдат доста болезнени процеси. Но само когато можем да бъдем искрени и честни със самите себе си, трайното удовлетворение и здравословните промени са възможни. Малцина успяват да случат това сами за себе си. По-често са ни нужни „огледала“, които да ни дадат обратната връзка, чрез която да разберем по-добре себе си.
Image by Platon Yurich