Защо за жените гневът е "забранена" емоция?
Ние, жените, сме обусловени от както се появим на този свят – да бъдем „доброто момиче“ – непрекъснато да бъдем мили, топли, дружелюбни, усмихнати и положителни.

Истината е, че гневът и силата са двете лица на една и съща монета.





Как да се освободим от потиснатия гняв?











Има два основни начина за изваждане на гнева: органичен и механичен.
Органичният начин включва умението в съответните житейски ситуации, в които попадаме и които пораждат тази конкретна емоция – да можем на момента да изразим това, което усещаме. Гневът често е сигнал, че границите ни са нарушени, че нещо не е в съзвучие и хармония с центъра на съществото ни. И когато се породи такава ситуация, които предизвиква в нас гняв е добре първо да си дадем сметка за това. Да обърнем фокуса си навътре, да се опитаме дори да локализираме къде в тялото усещаме този гняв. Връзката с тялото е ключова при преработването на гнева.
Когато намерим онова място в себе си, където усещаме гнева, можем просто да го попитаме – защо съм гневна? И какво е нужно да направя в тази ситуация. В този момент ще получите много ясен сигнал от тялото си, в което се крие цялата мъдрост на съществото ви – сигнал, който ще ви каже дали е добре да изречете нещо, дали по-скоро ви е нужно време в усамотение, дали е нужно да предприемете някакво действие.
Много често обаче в живота се случва така, че нямаме много време да откликнем на някаква ситуация и емоционалните ни реакции се включват преди да можем да включим неутралния поглед на вътрешния си наблюдател. В такъв случай, независимо как сме откликнали на момента, след като ситуацията е отминала можем отново да насочим вниманието си към тялото и да локализираме гнева, ако все още е останал такъв, и да го попитаме какво е нужно да направим. И да го направим в съзнанието си, макар и пост-фактум. И като всяко друго движение, което ни е ново и непознато, необходимо е време и практика. Може десет път да ви се случи да реагирате пост-фактум, но на единадесетия път ще се развили нужните „мускули“ и ще можете да реагирате по желания от вас начин.
Добре е също да разгледате какво реални ви стопира да изразите гнева си на момента. Някой би казал, че общо взето в живота преобладават ситуации, в които просто не е редно да показваме открито гняв. Но не е нужно да си представяме нещо крайно; понякога става въпрос за това да изречем твърдо и категорично простичкото „Не!“ и това е достатъчно.

стигмата върху изразяването на гнева е свързана с това, че се страхуваме, че той ще е прекомерен, че ще бъдем too much за хората около нас.

Ако усещате, че гневът във вас се е натрупал с времето – възможно е той да произлиза от детството. Дали защото ви е липсвало нещо, или заради някаква злоупотреба или несправедливост – той е напълно обоснован, но за детето във вас. В такъв случай, процесът “Работа с вътрешното дете“ би ви помогнал.
Повече за него тук:
Ако имате нужда да изразите гнева си по творчески начин и да го трансформирате в креативен проект, експресивната арт-терапия е правилният инструмент за вас: