Един основен елемент в терапевтичния процес е темата за маските и ролите. Човек сдобива огромно усещане за свобода, лекота и пространство да прояви истинската си същност в момента, в който установи, че начинът, по който обичайно се появява в света и се свързва с другите е чрез влизане в определени социални роли.
Маските и ролите, които носим са били нашият билет за принадлежност в семейството. Заемайки определена роля, така че да се напаснем спрямо присъствието на възрастните, които са ни отглеждали, ние сме осигурявали своето място, както и усещането, че сме приети и включени към по-голямото цяло. Ролите са адаптационни механизми, които с течение на времето толкова силно прилепват към човека, че в крайна сметка в зряла възраст, те вече са се сраснали и са се превърнали във втора кожа, която изгражда личността на индивида.
За да се освободим от тях, основното е първо да отчетем тяхното съществуване и подкрепяща функция, спомагаща оцеляването ни. И в последствие да разберем, че имаме право и възможност да действаме по нов, по-различен начин, извън онова, което постановява съответната роля.
Някои от най-често срещаните архетипни роли, които играем в семейството, а след това несъзнателно пренасяме и в зрелия си живот са:









В процеса „Работа с вътрешното дете“ разглеждаме в дълбочина ролите, които е заемал човека в рожденото си семейство и които навярно продължава да играе в зрелите си отношения.
Научете повече за процеса тук: https://www.mariailieva.eu/%d0%bf%d1%8a%d1%80%d0%b2%d0…/
